Czy rynek nieruchomości traci na wartości?
Każdego roku wiele osób zastanawia się nad tym czy kupić własne mieszkanie czy dalej mieszkać z rodzicami albo pozostać na mieszkaniu wynajmowanym. Obawy rodzą przede wszystkim koszty takiej inwestycji. Kupno nieruchomości zawsze obarczone jest wysokimi kosztami, które często finansowane są kredytem hipotecznym. Nie każdy dostanie pożyczkę w tak wysokiej kwocie. Aby się o nią starać trzeba mieć nie tylko dochody bieżące na wysokim poziomie lecz także przejrzystą historię kredytową. Czy inwestowanie w rynek mieszkaniowy jest opłacalne?
Inwestować w rynek mieszkaniowy czy nie?
Każdy sam powinien podejmować decyzje związane z własnym portfelem finansowym, jednak patrząc na ostatnie lata wydaje się, że inwestycja w rynek mieszkaniowy jest całkiem opłacalna. Od wielu lat ceny gruntów jak i lokali systematycznie rosną i to nie tylko w dużych miastach. Przykładowo – w Krakowie, nie w centrum miasta, za średniej wielkości kawalerkę trzeba zapłacić blisko trzysta tysięcy złotych. Jeszcze kilka lat temu cena ta była o około sto tysięcy niższa. Jak widać na wskazanym przykładzie, ceny lokali rosną czyli powinna to być jak najbardziej opłacalna inwestycja, oczywiście zakładając, że nagle nie nastąpi żadne załamanie na rynku lokali mieszkaniowych.
Mieszkanie tylko dla siebie czy też na wynajem?
Obecnie standardem jest to, że ludzie kupują lokale mieszkaniowe na własny użytek. Coraz częściej zdarza się także inwestycja w rynek mieszkaniowy pod kątem wynajmu. Wówczas zarobić można podwójnie. Z jednej strony przychód generowany jest poprzez comiesięczny czynsz od najemców, a z drugiej, gdy po kilku latach sprzeda się nieruchomość, to zyska ona na wartości i sprzedający otrzyma za nią więcej pieniędzy niż na nią wyłożył. Co ciekawe, jest to dosyć opłacalne nawet biorąc pod uwagę wysokie podatki od najmu czy sprzedaży mieszkania. Dzięki takim zabiegom można wygenerować przychód pasywny, który pomoże we wcześniejszym przejściu na emeryturę.
Skąd wziąć pieniądze na lokal mieszkaniowy?
To, że mieszkania nie należą do tanich, to obecnie wszyscy wiedzą. Nie tylko w dużych miastach ceny mieszkań są niebotycznie wysokie, podobnie jest też w mniejszych miejscowościach. Często jedynym dostępnym źródłem finansowania stają się kredyty. Banki jednak szczegółowo sprawdzają potencjalnych klientów, dlatego już od dłuższego czasu warto mieć na uwadze wysokość swoich miesięcznych przychodów czy brak zaległości przy spłacaniu innych zobowiązań finansowych – zaprocentuje to w przyszłości.