Czas na własne cztery kąty?
W życiu wielu osób dochodzi do momentu, w którym decydują się na zakup nieruchomości na własność. Oczywiście są ludzie, dla których wynajmowanie mieszkania czy domu jest opcją wygodniejszą, choćby ze względu na charakter wykonywanej pracy, który wymaga od nich pełnej mobilności, w tym także zmiany miejsca zamieszkania. Inni wybierają wynajem ze względów finansowych – kupno mieszkania czy domu to w końcu ogromne zobowiązanie finansowe. Niektórzy jednak wolą zainwestować pieniądze we własne „cztery katy” i to dla nich kierowany jest poniższy tekst. Na początek warto zastanowić się, jakie opcje zakupu nieruchomości są przed nami i która z nich będzie tą najlepszą.
Mieszkanie czy dom?
Oczywiście po pierwsze zdecydować musimy, czy bardziej interesuje nas zakup mieszkania, czy raczej domu. Uzależnione jest to rzecz jasna od indywidualnych preferencji. Dla niektórych osób lepszym wyjściem będzie zakup dużego domu pod miastem, inni lepiej odnajdą się z niewielkim, funkcjonalnym mieszkaniu w centrum tętniącej życiem metropolii. Kiedy zdecydujemy, jaką nieruchomość chcemy zakupić i w jakiej lokalizacji pozostaje kolejne pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Nieruchomości kupić możemy zarówno prosto od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, albo z drugiej ręki, od poprzedniego właściciela, czyli na rynku wtórnym. Oba wyjścia mają swoje dobre i złe strony i sami musimy zdecydować, która z nich lepiej odpowiada naszym potrzebom. Mieszkanie od dewelopera wymaga zwykle przeprowadzenia szeregu prac wykończeniowych, jednak mamy pewność, że wszelkie instalacje itd. są nowe oraz samodzielnie wpływać możemy na domowe aranżacje. Z zakupem mieszkania na rynku wtórnym natomiast zazwyczaj wiąże się remont, jednak ostatecznie jest to zwykle rozwiązanie tańsze.
A może jednak budowa?
Alternatywą do zakupu mieszkania albo domu, czy to na rynku pierwotnym, czy też wtórnym jest zakup działki budowlanej (albo też działki rolnej, którą można przekształcić w działkę budowlaną, z tym jednak wiążą się dodatkowe formalności i opłaty) i budowa własnego, wymarzonego domu. Oczywiście jest to rozwiązanie najbardziej kosztowne. Poza ceną samej działki zapłacić musimy między innymi za wykonanie projektu budowlanego, zakupić materiały budowlane i opłacić ekipię budowlaną (mając na uwadze, że od jakości materiałów i profesjonalizmu fachowców zależec będzie nie tylko nasz komfort, ale także bezpieczeństwo) itd. Nie da się jednak ukryć, że budowa domu otwiera przed nami szereg możliwości odnośnie aranżacji, funkcjonalności i tak dalej. To, które rozwiązanie wybierzemy zależy oczywiście od naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości, w każdym przypadki jednak należy zastanowić się, w jaki sposób całe przedsięwzięcie zostanie sfinansowane. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki mamy mozliwość ubiegania się o kredyt hipoteczny, czyli bankową pożyczkę przeznaczoną na zakup, remont czy też wybudowanie nieruchomosci.