Nowelizacja prawa

Przepisy są potrzebne, bo gdyby ich nie było każdy robiłby co chciał, jednak czasem nie ułatwiają wcale sprawy, a wręcz są bardzo trudne do zrealizowania. Często tak bywa zagmatwane prawo budowlane.

Dlaczego wiele osób ma trudności? Dokumenty i akty prawne są zapisane językiem specjalistycznym, przeciętny Kowalski czytając ustawę czy normę często nie ma bladego pojęcia o co chodzi. Nikt nie chce wyjść na niedouczoną osobę i próbuje na siłę pokazać jaki to fachowiec, w konsekwencji pojawiają się ogromne błędy i niedopatrzenia, które grożą wielką karą.

Rok 2019 jest rokiem wielkich zmian, urzędnicy wysuwają także szereg nowych propozycji, które związane są z prawem budowlanym. Główne cele nowelizacji to chyba dla wszystkich najważniejsze, ograniczenie biurokracji, kolejny podpunkt doprecyzowanie, uściślenie niejasnych przepisów. Zmiany w ustawie będą dotyczyć także zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego, a dla wielu wielkie ułatwienie, sprawniejszy przebieg procesu inwestycyjnego. Nowością będzie upowszechnianie podłączenia nowoczesnych inwestycji do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Zmiany mają pojawić się jeszcze w tym roku, nowe zasady i przepisy maja na celu przyspieszenie i ułatwienie realizacji nowych inwestycji budowlanych. Obecnie jest bardzo dużo kwestii formalnych, które zabierają sporo czasu, niestety nie wszyscy sobie z nimi radzą.

Samowola budowlana, wyposażenie domu

Bardzo korzystnym rozwiązaniem okaże się legalizacja samowoli budowlanej. Nowe zasady trochę ułatwią, lecz kosztów nie zmienią. Według nowych przepisów prawo budowlane odnosić się będzie do budowli zakończonych przed 20 laty. W pierwszej kolejności należy przedstawić ekspertyzę techniczną, która będzie potwierdzać, że samowolnie postawiony budynek może być bezpiecznie użytkowany. To nie koniec, urzędnikom geodezyjnym należy przedstawić inwentaryzację powykonawczą oraz oświadczenia mówiące o terminie, w którym zostały zakończona budowa. To nie wszystko, by móc korzystać legalnie z budynku. Opłata legalizacyjna nie ulegnie zmianie, niestety każdy musi ją uiścić.
Nie wszyscy jednak będą z tych uproszczeń mogli skorzystać, obywatele, wobec których wszczęte jest już postępowanie legalizacyjne, zostaną pokierowani stary trybem. To nie wszystko, bardzo ważnym szczegółem jest oczywiście kwestia, która dotyczy nowszych budowli, które swój wiek szacują na mniej niż 20 lat, one niestety nie mogą skorzystać z nowych zasad legalizacyjnych.
Wszystko dobrze wygląda, jednak warto poradzić się specjalisty, który zna dokładnie wszystkie przepisy.

 

You may also like...